RENAULT Fluence ZE 95 HP
2009–2014
94
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 226Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4747mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1605kg |
| Boot Capacity | 317L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |