RENAULT Fuego 1.7L 5MT FWD (74 HP)
1980–1985
72
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1647cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 72bhp |
| Power | 54kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 163km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 969kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |