RENAULT Grand Espace 3.0L dCi V6 5AT FWD (177 HP)
2002–2006
174
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2958cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1950kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |