RENAULT Grand Modus 1.5L dCi 5MT FWD (86 HP)
2008–2012
84
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 171km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4034mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1585mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1225kg |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |