RENAULT Grand Scenic 1.2L TCe 6MT FWD (130 HP)
2016–
128
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4633mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 719L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R20 95H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |