RENAULT Grand Scenic 1.4L TCe 6MT FWD (130 HP)
2009–2013
129
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1643mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1444kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 96 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |