RENAULT Grand Scenic 1.5L dCi 6MT FWD (105 HP)
2009–2013
103
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1643mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1451kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 96 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |