RENAULT Grand Scenic 1.5L dCi Hybrid Assist 6MT FWD (110 HP)
2016–
108
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4633mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Boot Capacity | 719L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R20 95H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |