RENAULT Grand Scenic 2.0L dCi 6AT FWD (150 HP)
2009–2013
148
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 359Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1643mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1156kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 98 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |