RENAULT Kadjar 115 dCI Blue 7AT FWD (115 HP)
2018–
113
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4488mm |
| Width | 2057mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Kerb Weight | 1547kg |
| Boot Capacity | 762L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |