RENAULT Kadjar 140 TCe GPF 6MT FWD (140 HP)
2018–
138
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4488mm |
| Width | 2057mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Kerb Weight | 1442kg |
| Boot Capacity | 762L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |