RENAULT Kadjar 1.6L dCi 6MT (130 HP)
2015–2018
127
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Kerb Weight | 1415kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |