RENAULT Kangoo 4x4 1.6L 16V 5MT FWD (95 HP)
2001–2003
94
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 153km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1900mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |