RENAULT Kangoo 1.2L 5MT FWD (60 HP)
1997–2003
58
bhp
Power
20.6
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1149cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 58bhp |
| Power | 43kW |
| Torque | 93Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20.6s |
| Top Speed | 136km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 985kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |