RENAULT Kangoo 1.3L TCE 6MT (100 HP)
2020–
99
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1333cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2715mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |