RENAULT Kangoo 1.3L TCE 6MT (130 HP)
2020–
128
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1333cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2715mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |