RENAULT Kangoo 1.5L Blue dCi 6MT (115 HP)
2020–
113
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2715mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |