RENAULT Kangoo 1.5L dCi 5MT (85 HP)
2003–2005
80
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 146km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |