RENAULT Kangoo 1.5L dCi 5MT FWD (60 HP)
2005–2008
60
bhp
Power
17.9
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 60bhp |
| Power | 45kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.9s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |