RENAULT Kangoo 1.5L dCi 5MT FWD (70 HP)
2008–2020
67
bhp
Power
20.3
s
0–100 km/h
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20.3s |
| Top Speed | 146km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4209mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1798mm |
| Wheelbase | 2697mm |
| Kerb Weight | 1364kg |
| Boot Capacity | 660L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |