RENAULT Kangoo 1.9L dTi 5MT FWD (80 HP)
1997–2003
79
bhp
Power
14.1
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.1s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1095kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |