RENAULT Kangoo 45 KWh (120 HP)
2020–
12
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Boot Capacity | 850L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |