RENAULT Koleos 1.6L dCi 6MT FWD (130 HP)
2016–2019
128
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |