RENAULT Koleos 2.0L dCi 6MT AWD (175 HP)
2013–2017
173
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 173bhp |
| Power | 128.7kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225 / 60 R 17 99H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |