RENAULT Koleos 2.0L dCi CVT FWD (175 HP)
2016–2019
173
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 173bhp |
| Power | 128.7kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |