RENAULT Koleos 2.5L CVT AWD (171 HP)
2013–2017
169
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 169bhp |
| Power | 125.8kW |
| Torque | 226Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1721kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225 / 60 R 17 99H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |