RENAULT Koleos 2.5L CVT AWD (175 HP)
2016–2019
173
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 128.7kW |
| Torque | 226Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1638kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |