RENAULT Kwid 1.0L 5MT FWD (68 HP)
2015–
67
bhp
Power
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 91Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3678mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2423mm |
| Kerb Weight | 669kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |