RENAULT Laguna Coupe 1.5L dCi 6MT (110 HP)
2008–
109
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1398kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |