RENAULT Laguna Coupe 2.0L dCi 6MT (180 HP)
2008–
176
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 176bhp |
| Power | 131kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1539kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |