RENAULT Laguna Coupe 3.0L V6 dCi 6AT (235 HP)
2008–
232
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 232bhp |
| Power | 173kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |