RENAULT Laguna Coupe 3.5L V6 6AT (240 HP)
2008–
237
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 244km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 15.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1522kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |