RENAULT Laguna Estate 1.8L 16V 5MT FWD (123 HP)
2001–2005
119
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1783cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
| Torque | 159Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |