RENAULT Laguna Estate 2.0L 16v 6AT FWD (170 HP)
2010–2016
168
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
13
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 21km/h |
| Top Speed | 13mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1386kg |
| Boot Capacity | 507L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |