RENAULT Laguna Estate 2.0L 16V T 6MT FWD (205 HP)
2007–2010
202
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 202bhp |
| Power | 151kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |