RENAULT Laguna Estate 2.0L dCi 6AT FWD (175 HP)
2010–2016
173
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 507L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |