RENAULT Laguna Estate 2.0L dCi 6MT FWD (150 HP)
2010–2016
148
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1402kg |
| Boot Capacity | 507L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |