RENAULT Laguna Estate 2.0L dCi 6MT FWD (180 HP)
2010–2016
178
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 507L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |