RENAULT Laguna Estate 2.2L D 5MT FWD (84 HP)
1995–1998
83
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2188cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |