RENAULT Laguna 1.5L dCi 6MT FWD (110 HP)
2010–2016
109
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4694mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |