RENAULT Laguna 1.9L dCi 5MT FWD (95 HP)
2005–2007
13.6
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |