RENAULT Laguna 2.0L dCi 6MT FWD (175 HP)
2005–2007
170
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |