RENAULT Laguna 3.0L V6 24V 4AT FWD (194 HP)
1994–1998
192
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2946cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 192bhp |
| Power | 143kW |
| Torque | 267Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |