RENAULT Laguna 3.0L V6 24V 5MT FWD (194 HP)
1998–2001
192
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2946cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 192bhp |
| Power | 143kW |
| Torque | 267Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |