RENAULT Laguna 3.0L V6 5MT FWD (170 HP)
1994–1998
168
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2963cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Urban | 17.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1397kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |