RENAULT Latitude 2.0L 16v 6MT FWD (140 HP)
2010–
139
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 194Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4897mm |
| Width | 1832mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2762mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Disks |
| Rear Brakes | Solid Disks |