RENAULT Latitude 2.0L 16v CVT FWD (140 HP)
2010–
139
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 194Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4897mm |
| Width | 1832mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2762mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Disks |
| Rear Brakes | Solid Disks |