RENAULT Latitude 2.5L V6 6AT FWD (180 HP)
2010–
178
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 237Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4897mm |
| Width | 1832mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2762mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Disks |
| Rear Brakes | Solid Disks |