RENAULT Latitude 3.5L V6 6AT FWD (235 HP)
2010–
233
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 233bhp |
| Power | 174kW |
| Torque | 329Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4897mm |
| Width | 1832mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2762mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Disks |
| Rear Brakes | Solid Disks |