RENAULT Megane Cabrio 1.4L 16V 5MT FWD (95 HP)
1999–2003
94
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |